Yükleniyor

Notalardaki Vatan Aşkı

“Zengin ve güçlü sesiyle Türk bas bariton Burak Bilgili yaşlı, solgun yüzlü, gözlüklü Don Pasquale karakteri ile bir anda komediyi ateşledi. Bilgili İtalyanca sözleri adeta çınlayan bir artikülasyon ve karakter dolu ifadesi, büyük ve derin bir rezonansla yayılan sesi ile genç bir gelin almaya karar veren şöhreti kendinden menkul yaşlı bir adamı ustaca canlandırdı. Tüm o ürpertici ve zampara hallerine rağmen Bilgili bu karaktere bir sempati duymanızı sağlıyordu.” Ft Worth 2018 Don Pasquale

2002’de Teatro alla Scala’da Lucrezia Borgia operasında Don Alfonso karakteri ile ilk profesyonel opera performansından sonra bas Burak Bilgili dünyaca ünlü opera sahnelerine çıkarak çok büyük bir başarı elde etti. Bu sahneler arasında New York Metropolitan Operası, Carnegie Hall, Washington National Opera, San Francisco Operası, Montreal Operası, Toronto’daki Kanada Operası, Liceu de Barcelona, Grand Theatre de Geneve, Caramoor Festivali, Savonlinna Festivali, Floransa Maggio Musicale Fiorentino, Teatro dell’Opera di Roma sayılabilir. Beraber çalıştığı şefler arasında Evenlino Pidò, Nicola Luisotti, ve Alberto Zedda vardır.

Son dönemde yer aldığı prodüksiyonlar arasında Teatro Lirico di Cagliari’de Nabucco (Zaccaria), Meksika’da Rigoletto (Sparafucile), Messiah by Haendel Washington Milli Senfoni Orkestrası ve Detroit Senfoni ile Haendel’in Messiah’sı, Miami Operası’nda Norma (Oroveso), Hamburg Staatsoper’de Luisa Miller (Conte di Walter), Napoli’de Sihirli Flüt operasında Sarastro rolü, Detroit Operası’nda David Dichiera’nın gala konseri ve Atlanta Opera’sında Romeo et Juliette (Laurent) ve Don Pasquale sayılır.

Bu dikkate değer performanslardan evvel Bilgili Washington Operası ile Nabucco’da Zaccaria, Edmonton Operası ile Aida’da Ramfis, Caramoor Festivali’nde Vespri Siciliani’de Procida, Avignon’da Sihirli Flüt operasında Sarastro, San Francisco Opera’sında ilk performansı Il Trovatore’de Ferrando, Montreal Operası ile Simon Boccangra’da Fiesco rollerini başarı ile canlandırmıştır.

Geçtiğimiz sezondaki performansları arasında Floransa Operası’nda Escamillo, Montpellier’de L’Italiana in Algier, Pekin NCPA’da Peder Laurent, Ft. Worth’de Don Pasquale yer alır.

Burak Bilgili önümüzdeki sezon Köln’de La Forza del Destino operasında ilk kez sahneye çıkacak, ve L’Opera de Tours’un L’Italiana in Algieri prodüksiyonunda Mustafa rolünü ve Umman Kraliyet Operası’nın Lakme prodüksiyonunda Nilakantha rollerini oynayacak.

Yakın geçmişteki konser performansları arasında New York Choral Society ile Carnegie Hall’da Dvorak’ın Stabat Mater’i, Atlanta Senfoni ile Janacek’in Glagolitic Mass eseri, Charlotte Senfoni ve Istanbul Senfoni Orkestrası ile Verdi’nin Messa da Requiem’i, Washington National Orchestra ile Handel’in Messiah’sı ve Atlanta Senfoni ile Aida’da Ramfis rolü bulunmaktadır. Ayrıca Omaha Lyric Opera’da Rigoletto’da Sparafucile rolü ve hemen ardından Napoli Operası’nda La Boheme’de Colline, Miami Lyric Opera’da Les Pecheurs de Perles prodüksiyonunda Nourabad rolü, Canadian Opera Company ile Sevil Berberi prodüksiyonunda Don Basilio rolü, ve Cincinati Operası’nda Don Pasquale (başrol) rolünde oynadı.

Kariyeri boyunca birçok ödül alan Bilgili Philadelphia Academy of Vocal Arts okulundan mezundur. Türkiye’de Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’nda Prof. Güzin Gürel’in öğrencisi olarak baslamis ve calismalarina devam etmekdedir.

Gökhan AYBULUS
Eskişehir’de doğan Gökhan Aybulus, müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Zöhrab Adıgüzelzade ile başlamıştır. 2000 yılında Moskova Çaykovski Devlet Konservaturı’nda Prof. Naum Shtarkman’ın sınıfına kabul edilmiştir. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini 2006 yılında Naum Shtarkman ile tamamlayan Aybulus, çalışmalarını 2009 yılında Prof. Sergei Dorensky ile aynı okulda doktora düzeyinde tamamlamıştır.

Ulusal ve uluslararası birçok yarışmada dereceler alan sanatçı, Rusya’daki eğitimi süresince Mikhail Voskresensky, Ruvim Ostrovsky, Pavel Nersesian, Nikolai Lugansky, Andrey Pisarev ve Nina Kogan ile çalışmıştır.

Uluslararası Carniola Müzik Festivali (Slovenya), Bruckner Müzik Festivali (Avusturya), Bella Pais (KKTC) gibi festivallerin yanı sıra Türkiye, Amerika, Rusya, Ukrayna, Slovenya, Avusturya, Almanya, İspanya, İtalya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Azerbaycan ve Çin gibi birçok ülkede konserler vermiştir. 2012 yılında Rengim Gökmen’in yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Çin’in Pekin, Xi’an, Guangzhou, Shenzhen şehirlerinde gerçekleşen ve dört konserden oluşan turnede solist olarak yer almıştır. Aybulus, Brucknerhaus, Philharmonie Essen, Viyana Konzerthaus, Berlin Konzerthaus, Çaykovski Konservatuvarı Büyük Salonu, Pekin Ulusal Gösteri Merkezi (NCPA), Xinghai Concert Hall, Shenzhen Concert Hall, Maribor Union Hall, Saraybosna Ulusal Tiyatrosu ve Vijećnica, Albert Long Hall, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu gibi dünyanın ve ülkemizin önde gelen salonlarında konserler vermiştir.

Naum Shtarkman, Nikolay Lugansky, Dora Schwarzberg, Natalia Gutman, Cihat Aşkın, Bülent Evcil, Alexander Buzlov, Roman Simovich ve Alexander Kagan gibi dünyaca ünlü sanatçılarla konserler vererek büyük beğeni toplamıştır.

Aybulus, 2013 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından “Sanat Teşvik Ödülü”, 2014 yılında Eskişehir Yunus Emre Rotary Kulübü tarafından “Meslek Hizmetleri Ödülü” ve 2017 yılında 7. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında "Yılın Piyanisti" ödülüne layık görülmüştür.

2012 yılında doçentlik ünvanını alan Gökhan Aybulus, halen Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Bunun yanında yurt içi ve yurt dışında solo resitaller ve oda müziği konserleri veren sanatçı, ülkemizdeki ve yurt dışındaki orkestralara solist olarak davet edilmektedir.

Başlangıç Tarihi: 23.10.2019
Saati: 18.00
Yerleşke: Kapadokya Yerleşkesi
Yapılacağı Yer: Argos in Cappadocia
Bitiş Tarihi:
Etkinlik Türü: Seminer
Düzenleyen Birim: Sağlık Kültür ve Spor Birimi