Yükleniyor

Müze Salon’a En Prestijli Ödül

Argos in Cappadocia’nın restorasyon çalışmalarıyla ortaya çıkarıp kültür ve sanat etkinlikleri için özel bir mekân olarak işlevsel hale getirdiği tarihi Müze Salon ve Süitler, 2018 Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında ‘Yapı Koruma Dalı Ödülü’ne layık görüldü.

Mimarlar Odası tarafından ilk kez 1988 yılında verilmeye başlayan Türkiye’nin en prestijli mimarlık ödülü, argos in Cappadocia’nın günışığına çıkardığı tarihi mekân Müze Salon ve Süitler’in oldu. Kaybolmaya yüz tutmuş bir hafızayı geleceğe taşırken tarihin izlerini modern bir tasarımla gözler önüne koyan çok amaçlı etkinlik salonu Müze Salon, bağımsız ve çok değerli isimlerin yer aldığı seçici kurul tarafından ‘Yapı Koruma Dalı Ödülü’ ne layık görüldü.

Argos Yapı ekiplerinin projelendirme ve tasarımını üstlendiği, Ocak ayından bu yana kullanılmaya başlanan bu yeni tarihi mekân, zemininde tarihi bezirhanenin toprak altında kaldığı için yüzyıllardır çok iyi korunmuş değirmen yataklarını ve katır kanallarını sergiliyor.

Muhtemelen Osmanlı dönemine ait bir endüstri yapısının zemin detaylarını yansıtan kaya oyma detaylar, keten tohumundan bezir yağı üretilen bir üretim atölyesinin izlerini gözler önüne seriyor.

Bu yeni keşifle, Uçhisar içinde ve aynı mahallede, birbirine 250 mt mesafede iki bezirhane yapısı bulunduğu ortaya çıkmış oldu. Yine argos in Cappadocia tarafından yürütülen çalışmalar sonucu gün ışığına çıkarılan ve Manastır Kilisesi’nin Osmanlı dönemine ait işlevlerinden biri olan ilk Bezirhane, 2010’dan bu yana muhteşem akustiğiyle Türkiye’nin en özel konser salonlarından biri olmanın yanı sıra pek çok özel ve kültürel etkinliğe ev özel davetler ve kültürel etkinlikler için dönemleri kavuşturan özel bir mekân olarak işlevine devam edecek.

Ödüllü Müze Salon ve Süitler, 26 Nisan’da Anadolu tarihi uzmanı Ali Canip Olgunlu’yu ‘Anadolu’da Kadın’ konulu bir söyleşi için ağırlayacak.

*World Travel Awards 2017